Niezwykła Mandala Trzech Kaji Ningmapy

 

Yutang Lin
The Uncommon Three-Kaya Mandala of Nyingma 
(from: The First Steps of Vajrajana) 
tłum. na j. polski: Jacek Budziński

 

Ta bardzo cenna praktyka została przekazana przez Lola Rinpocze i Konga Rinpocze (dwóch głównych nauczycieli Yogi Chena). Praktykujący powinni wykonywać ją z dużym zaangażowaniem. 

Zestaw do ofiarowania Mandali Trzech Kaji składa się z trzech poziomów. Razem z talerzem - podstawą - jest ich cztery. Ornament na szczycie mandali symbolizuje Klejnot Mani (Klejnot Spełniający Życzenia). Talerze mandali powinny być wykonane ze złota lub srebra. Miedź jest również dopuszczalna (szczególnie, gdy jest posrebrzana lub pozłacana). Każda obręcz mandali jest ozdobiona wygrawerowanymi wizerunkami Siedmiu Klejnotów lub Ośmiu Skarbów.

W celu ofiarowania należy usiąść ze skrzyżowanymi nogami na podłodze, ułożyć przed sobą pojemnik z ilością ryżu wystarczającą do napełnienia trzech warstw mandali. Ryż ten może być wsypany do jakiegoś pojemnika bambusowego, lub innego stosownego naczynia. Należy umieścić ów pojemnik z ryżem po swojej prawej stronie.

Zaczynamy od wzięcia odrobiny ryżu do obu rąk (co symbolizuje nie-pustkę) a następnie chwytamy lewą ręką od dołu talerz mandali (jak odwróconą miskę) za krawędź obwodu. Recytując: Om Samaja, Ah Samaja, Hum Samaja (co oznacza kolejno: ślubowania ciała, mowy i umysłu), a następnie 100-sylabową mantrę jeden raz, ścieramy 3 razy okrężnym ruchem wewnętrznej strony przegubu prawej dłoni powierzchnię mandali zgodnie z ruchem wskazówek zegara – wizualizując, że przez to oczyszczane jest ciało, mowa i umysł – zarówno nasze, jak i wszystkich czujących istot.

Następnie przetrzyj talerz mandali w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara 3 razy, wizualizując, że nasiona zasługi i mądrości Trzech Ciał wszystkich Buddów są osiągane przez ciebie i wszystkie istoty.
Pewnego razu Guru Tsongkhapa powiedział: ”Nie osiągnąłem pełnego zrozumienia, dopóki miałem zerwany nadgarstek”

Rozrzuć ryż z prawej ręki na talerz recytując: Om Benza Bhumi Ah Hum i wizualizując podstawę z Wadżra Ziemi. Połóż pierwszą obręcz mandali na talerzu i recytuj: Om Benza Re Khe Ah Hum wizualizując łańcuch stalowych gór opasujący wokół świat – reprezentuje on ochronny mur ślubowań. Włóż złotą monetę i wypełnij ryżem pierwszą warstwę mandali. Recytując poniższe wersy wizualizuj zgodnie z ich znaczeniem: 

Tysiąc milionów tysięcy milionów światowych systemów 
Każdy wypełniony siedmioma skarbami i bogactwem bogów i ludzi 
Razem z całym moim ciałem i własnością całkowicie ofiarowuje 

Obym osiągnął tron kosmicznego Króla Dharmy
Jest to ofiarowanie dla Nirmanakaji. Jeśli praktykujący ma konkretne życzenie może podczas ofiarowania umieścić wygrawerowany na obręczy odpowiadający mu wizerunek naprzeciwko siebie jako podporę wizualizacji. Na przykład jeśli ktoś życzy sobie Dharmy może umieścić Koło Dharmy w swoim kierunku, a jeśli życzy sobie pomyślności może umieścić naprzeciwko wizerunek Pomyślnej Trawy.

Następnie połóż drugą obręcz na powierzchni wypełnionej ryżem pierwszej warstwy, włóż złotą monetę i wypełnij drugi poziom mandali ryżem. Recytuj poniższe wersy i wizualizuj zgodnie z ich znaczeniem:

Czystą Krainę tajemnych Ozdób z niewyobrażalną wielką błogością 
Wypełnioną 5 atrybutami i 5 aspektami Mądrości 
Ofiarowujemy z najwyższymi ofiarami zebranymi jak nagromadzenie chmur 
Obym osiągnął radość czystej Krainy Sambhogakaji 
To jest ofiarowanie dla Sambhogakaji  

Następnie połóż trzeci okrąg mandali na drugim poziomie, włóż złotą monetę i wypełnij ryżem.  Recytuj poniższe wersy i wizualizuj zgodnie z ich znaczeniem:

Ofiarowujemy pierwotnie obecne, czyste i młodzieńcze ciało wazy 
Ozdobione niezmiennym współczuciem
Identyczne z krainą oczyszczoną z przywiązania do ciała oraz krople 
Poprzez to ofiarowanie obym pozostawał w wymiarze Dharmakaji

Następnie umieść na szczycie Klejnot Mani. Z niewielką ilością ryżu w prawej ręce unieś całą mandalę obiema dłońmi. To jest ofiarowanie dla Dharmakaji. Podnosząc mandalę do ofiarowania wizualizuj, że mandala zwielokrotnia się tworząc 5 mandal, te 5 pomnażają się w 25 itd., aż całe Dharmadatu całkowicie wypełni się mandalami. Opuszczając mandalę wizualizuj, że Dharmadatu rozpuszcza się na powrót w mandalę przed nami.
Powyżej przedstawiono ofiarowanie Mandali Trzech Kaji.

Następnie wysyp ryż z mandali do pojemnika i powtarzaj ofiarowania. Podczas ofiarowań używaj ofiarowanego ryżu z pojemnika do napełnienia każdej warstwy aż będzie prawie pełna a następnie dodaj do końca nowego ryżu (nie ofiarowanego wcześniej) z osobnego pojemnika (co symbolizuje nowe zasługi dodane do poprzednich, co powtarza się bez końca).
Jeśli praktykujący wykona to niezwykłe ofiarowanie Mandali Trzech Kaji 100 000 razy nagromadzenie zasługi będzie nieskończone.


[Home][Back to list]